Vannak olyan kérdések, amiket gyerekkorunkban ugyan gyakran feltettünk, de sokszor a felnőttek sem tudták rá a választ. Most véget ér a találgatás, négy olyan égető kérdésre adunk választ, ami mindig is foglalkoztatta az elménket.
Miért kék színű a vénánk, ha a vérünk piros?
Vérünk akár szívünkből kifelé indulva, akár oda visszatérve piros színű. Ereink sem kékek – erről az orvosok mesélhetnének többet – a bőrfelszínhez közel elhelyezkedő erek azért tűnnek kéknek, mert kevesebb vörös fényt tükröznek vissza, mint a környezetükben lévő szövetek.
Miért lesz ráncos az ujjunk fürdés után?
Amikor már “kiázott”, azaz ráncos a kezed, jöhetsz is ki a vízből, nem igaz? Egy nemrég végzett kutatásból viszont kiderült, hogy bőrünk nem is ázik fel, hiszen a jelenség csak a kéz- és lábujjakon figyelhető meg. Oka valószínűleg evolúciós folyamatokra vezethető vissza, a ráncos bőr segítségével ugyanis könnyebben fogunk meg tárgyakat a vízben, illetve könnyeben tapadnak lábujjaink a talajhoz. Ugyanez az idegi reakció, melynek során vérereink összehúzódnak, csimpánzoknál is megfigyelhető.
Miért támadnak jó ötleteink pont a zuhany alatt?
Az olyan, megszokott, rutinszerű tevékenységek közben, mint a fogmosás, vagy a zuhanyzás, agyunk nem koncentrál teljes erővel az adott feladatra, szabad kapacitása folytán egyik gondolat tör elő a másik után. A másik ok a kreatív gondoltak megszületésére a tevékenységek közben történő mozgás, és a minket érő egyéb hatások, például illatok, képek, maga a ritmus – ezek beindítják az agy asszociációs képességeit.
Mi értelme van a szemöldökünknek?
Ha csak a baj van vele, mert sosem olyan formájú, amilyennek szeretnénk, miért van egyáltalán szemöldökünk? A választ akkor kapod meg, amikor leöntöd magad egy vödör vízzel, vagy erősen izzadsz: a szőrszálak elvezetik a vizet, így az nem megy a szemedbe. Mindezek mellett nagy szerepe van a kommunikációban is.
Forrás: Diply